Wood Mackenzie доповідь

За даними незалежного консалтингового агентства з досліджень в галузі енергетики Wood Mackenzie до 2050 року потужність ядерної генерації має збільшитися на 280 ГВт, але найбільшою економічною перешкодою на шляху впровадження новітніх великих реакторів та малих модульних реакторів (ММР) є їхня висока вартість.

"Wood Mackenzie вважає, що атомна енергетика повинна відігравати центральну роль у декарбонізації багатьох країн. Згідно з базовим сценарієм, до 2050 року ядерні потужності збільшаться на 280 ГВт. Відповідно до нашого сценарію Global Pledges, що передбачає потепління на 2°C, потрібно потроїти ядерні потужності. ".

Однак у своїй новій доповіді під назвою "Ядерний варіант: забезпечення життєздатності нової ядерної енергетики в умовах енергетичного переходу" Wood Mackenzie стверджує, що високі витрати є "можливо найбільшою перешкодою для ядерного ренесансу".

За оцінками Wood Mackenzie, традиційна ядерна енергетика в даний час має вирівняну вартість електроенергії (LCOE) "принаймні в чотири рази вище, ніж вітряна та сонячна".

"Інвесторам та політикам необхідно мислити цілісно при оцінці та порівнянні витрат на ядерну енергетику з витратами на інші технології", - йдеться у звіті. "LCOE - це лише один показник для кількісної оцінки конкурентоспроможності технологій генерації. Як правило, LCOE не враховує додаткові витрати на енергосистему, які часто можуть бути набагато вищими за відносну вартість вітряної та сонячної енергії в порівнянні з джерелами енергії базового навантаження, включаючи атомне".

"Незважаючи на це, атомній галузі доведеться терміново вирішувати проблему вартості, якщо вона хоче використати величезні можливості зростання, які відкриває низьковуглецева енергетика. На нинішньому рівні розрив у вартості занадто великий для швидкого зростання атомної енергетики".

Wood Mackenzie вважає, що ММР відіграватимуть незначну роль на ринку електроенергії до 2030 року, "в основному тому, що високі витрати стримують впровадження; терміни будівництва показують, що до кінця десятиліття в кращому разі буде збудовано лише кілька станцій". У доповіді зазначено галузеві оцінки вартості перших у своєму роді (FOAK) ММР у 6000-8000 доларів США за кіловат. "Аналітики Wood Mackenzie очікують, що вартість FOAK буде перебувати на високому кордоні цього діапазону і може бути навіть вищою, у міру того, як розробники створюватимуть проекти на ранніх стадіях", - йдеться у звіті.

У звіті наголошується, що у період з 2023 по 2030 роки. у стадії розробки знаходяться лише шість потенційних проектів FOAK ММР, потужність яких варіюється від 80 МВт до 450 МВт. Обсяг інвестицій у ММР залишається невизначеним і залежатиме від багатьох факторів, таких як умови фінансування, вартість сировини, доступність урану та політична воля до успіху проектів.

На думку Wood Mackenzie, у період з 2030 по 2040 рік необхідно розробити як мінімум 10-15 проектів – від 3000 до 4500 МВт потужності для стандартного 300 МВт ММР – для підтримки зниження вартості ММР.

Глобальна потужність ядерної генерації: базовий та сценарні варіанти 2050
Глобальна потужність ядерної генерації: базовий та сценарні варіанти

У звіті йдеться, що є чотири ключові аспекти розширення ядерної енергетики, які потребують більшої уваги: політикам необхідно встановити чіткі правила планування, видачі дозволів, регулювання та безпеки; розширення поставок та переробки урану сприятиме довгостроковій доступності та стабільності цін; розробникам необхідно створювати та вдосконалювати навички; угоди про постачання мають бути більш творчими, ніж будь-коли.

"Уряди, розробники та інвестори повинні працювати спільно, щоб створити нову екосистему для процвітання ядерної енергетики", - йдеться у звіті. "Розширення суспільної підтримки ядерної енергетики матиме вирішальне значення для збільшення інвестицій; виборці повинні прийняти ціннісні пропозиції ядерної енергетики, щоб вона отримала соціальну ліцензію на експлуатацію. Це цілком реально, оскільки сьогодні атомна промисловість виросла з проблеми енергетичної безпеки та високих цін на сировинні товари у 1970-х роках, тобто динаміка ринку аналогічна до тієї, з якою ми стикаємося сьогодні".

Девід Браун, директор служби енергетичного переходу компанії Wood Mackenzie і провідний автор звіту, сказав: "Атомна промисловість повинна терміново вирішити проблему витрат, якщо хоче брати участь у величезних можливостях зростання, які відкриває низьковуглецева енергетика. Однак за нинішнього рівня розрив у витратах занадто великий для швидкого зростання ядерної енергетики".