АЄС

У той час як Конституційна рада Франції готується ухвалити нові норми, спрямовані на підтримку розгортання нових ядерних реакторів, близько 800 учених виступили із закликом призупинити програму будівництва нових ядерних реакторів.

Уряд Франції нині визначає свою стратегію відновлення ядерної енергетики. Однак близько 800 вчених виступають проти нової французької ядерної програми, яка передбачає прискорення освоєння нових об'єктів та полегшення обслуговування існуючих електростанцій.

Державний план передбачає будівництво шести нових ядерних реакторів загальною вартістю близько 60 млрд. євро (65,35 млрд. доларів).

"На це будуть витрачені кошти, які сьогодні необхідні для протистояння викликам кліматичної кризи: колапсу, забрудненості та виснаження ресурсів", - заявили вчені-противники.

Підписанти також звернули увагу на проблеми при поводженні з ядерними відходами та монополію ядерної енергетики у політиці розвитку енергетичної галузі.

"Сьогодні будь-яка критика ядерних технологій, що підпадають під подвійну промислову та військову таємницю, стала вкрай скрутною у профільних лабораторіях та інститутах", - заявили вони.

Вчені також нагадали, що ядерна енергетика не є стійким джерелом енергії в контексті надзвичайної кліматичної ситуації.

"Дефіцит прісної води і скорочення приток річок у зв'язку з хронічною посухою, що насувається у Франції, а також ризики затоплення прибережних районів, викликані підвищенням рівня Світового океану і збільшення кількості екстремальних погодних умов, говорить про те, що охолодження ядерних об'єктів може стати серйозною проблемою в найближчому майбутньому. майбутньому", - заявили вони, наголосивши, що охолодження атомних електростанцій є третім за величиною джерелом споживання води у Франції.

За даними Міністерства екологічного переходу, атомна енергетика нині потребує близько 12% водних ресурсів, поступаючись лише сільському господарству та споживанню питної води.

"Ставка на нові реактори, перший з яких у найкращому разі буде введений в експлуатацію у 2037 році, жодним чином не дозволить скоротити викиди парникових газів сьогодні, як цього вимагає надзвичайна кліматична ситуація", - заявили вчені.

21 червня Конституційна рада схвалила закон про відродження ядерної енергетики. Однак було виявлено критичні аспекти у 10 із 30 статей закону. Зокрема, Конституційна рада відхилила зміни до Енергетичного кодексу, спрямовані на облік низьковуглецевого водню з метою національної енергетичної політики та багаторічної енергетичної програми.

Проте рада визнала, що пропонований розвиток ядерної енергетики обґрунтовано її внеском у скорочення викидів парникових газів і є важливим для захисту навколишнього середовища та енергетичної незалежності Франції.

"Конституційна рада нагадує про те, що до її компетенції не входить визначення того, чи можна досягти поставлених цілей іншими способами, оскільки обрані законом методи не є, з урахуванням стану наукових та технічних знань, які явно не відповідають цим цілям", - заявили в раді.