на конференції NuclearEurope

У Європі спостерігається поновлення інтересу до ядерної енергії, що стало очевидним на конференції NuclearEurope, що відбулася 21 червня у Ліоні.

На заході зібралися представники європейської ядерної промисловості та зацікавлені сторони галузі, щоб обговорити створення потужної європейської ядерної програми та гарантії енергетичного суверенітету.

Седрик Левандовскі, старший виконавчий віце-президент групи EDF (ядерної та теплової енергетики), сказав: "Ми живемо в особливий час. Ставлення до атомної енергетики сьогодні сприятливе, і більшість громадян Франції підтримують АЕС. Жахлива війна наголошує на важливості безпеки енергопостачання та ядерних потужностей. Дослідження, представлені SFEN, показують, що підтримка ядерної енергетики зросла на 7% у всьому світі та на 11% у Європі, де зараз 51% населення виступає за виробництво електроенергії на атомних електростанціях”.

Генеральний директор Агентства з постачання Євратома Агнешка Казмерчак заявила, що незалежність від російського газу та необхідність доповнити відновлювані джерела енергії іншими джерелами енергії з низьким вмістом вуглецю викликали новий інтерес до ядерної енергії в Європейській комісії. Це не лише питання енергетичної безпеки. Атомна енергія також важлива досягнення кліматичних цілей.

Малі модульні реактори.

Багато європейських країн також вивчають потенціал технології малих модульних реакторів (ММР). Цей потенціал визнається Європейською комісією, наголосила Казмірчак. "Особливо для галузі, яку важко декарбонізувати".

Це підтвердив депутат парламенту Естонії Маріо Кадастік. "Ми виявили, що газ не є правильним вибором. З погляду надійних низьковуглецевих джерел та стабільного базового навантаження, варіантів не так багато. Атомна енергія – це правильний шлях. Естонія орієнтується на ММР. Нам потрібно кілька реакторів. Я не уявляю, як це можна зробити лише за допомогою вітру та накопичувачів”.

Інвестиції – це проблема.

Проте є й побоювання. Казмірчак сказала: "Без негайних інвестицій реактори не працюватимуть у той момент, коли буде потрібна енергія. Щоб зберегти потужності, нам необхідні значні інвестиції у розмірі 350-450 мільярдів євро (382-492 мільярди доларів) як для заміни існуючих реакторів, так і та для продовження терміну їхньої служби".

Марк Малдауні, керуючий директор з енергетики, ресурсів та інфраструктури BNP Paribas, додав, що "якби це була конференція з офшорної вітроенергетики, то в залі було б багато інвесторів. Проте ставлення інвесторів за останні роки сильно змінилося: вони дуже чутливі до суспільної думки" і тепер бачать, що, як свідчать останні ціни на енергопостачання, атомна енергія є привабливим варіантом.

Він додав, що регулювання впливає на витрати. Пошук моделі поділу ризиків значно покращить інвестиційний клімат.

Роберто Адінольфі, голова ради директорів Ansaldo Nucleare, налаштований менш оптимістично.

Італія стикається з інвестиційними проблемами. сказав Адінольфі: "Нам потрібні зобов'язання, надійність програм та галузі, а також кадри. Ланцюжок створення вартості змінюється. У нас є потенціал, але нам потрібно його адаптувати".

Даріо Лігуті, директор Європейської економічної комісії ООН, сказав: "Не існує універсального підходу. Кожна країна має знайти своє поєднання. Робоча сила та промисловість є основними факторами. Атомна енергія - це вибір на довгострокову перспективу, і існують важливі рішення, які мають бути прийняті. для боротьби зі зміною клімату.