АЕС на  LFR концепт

У рамках співробітництва з розробки атомної електростанції наступного покоління на основі технології швидкого реактора зі свинцевим охолодженням (LFR) компанії Ansaldo Nucleare та Westinghouse завершили першу випробувальну кампанію на встановлення пасивного відводу тепла (PHRF) на об'єкті Ansaldo у Вулверхемптоні, Великобританія.

У жовтні 2022 року Ansaldo Nucleare та Westinghouse підписали угоду про співпрацю у розробці технології LFR. У рамках угоди обидві компанії будуть просувати "загальний дизайн для досягнення максимального синергетичного ефекту, об'єднувати досвід у галузі проектування, тестування та ліцензування, а також узгоджувати відповідні організації партнерів та ланцюжки поставок". Партнери заявили, що угода "заснована на розробках, які вже ведуться у Великій Британії, США, Італії та Румунії, де встановлено понад десять сучасних випробувальних установок на основі свинцю".

Випробовувальну кампанію на PHRF компанії Ansaldo проводили в рамках Фази-2 програми удосконаленого модульного реактора (AMR), частково фінансованої Міністерством бізнесу, енергетики та промислової стратегії Великобританії, яка була укладена з Westinghouse, при цьому основним постачальником виступила Ansaldo Nucleare.

В рамках контракту Ansaldo Nucleare проводила проектування, закупівлю, встановлення та введення в експлуатацію двох сучасних експериментальних установок для підтримки технології LFR Westinghouse – універсального контуру та пасивного відведення тепла.

"Випробувальні установки є ключовим активом для збирання експериментальних даних на підтримку прискореного розвитку технології LFR", - заявила компанія Ansaldo.

"Це свідчить про додавання ще одного важливого елемента до майбутнього реакторів IV покоління", - сказав генеральний директор Ansaldo Nucleare Ріккардо Казале. "Спільно з британською дочірньою компанією Ansaldo Nuclear Ltd, Ansaldo Nucleare залишається в авангарді розробки реакторів Westinghouse Lead Fast Reactor: плідною співпрацею з якими ми можемо лише пишатися".

"Перехід до етапу випробувань з використанням великомасштабних випробувальних установок демонструє зрілість проекту розробки реактора, який просувають Westinghouse та Ansaldo Nucleare", - сказав Марк Урсо, який тимчасово виконує обов'язки головного технічного директора Westinghouse. "Наш проект виходить за рамки проектування та моделювання та сприяє розширенню практичних знань про технологію LFR".

Всесвітня ядерна асоціація заявляє, що LFR - це "гнучкий реактор на швидких нейтронах, який може використовувати паливні матриці з збідненого урану або торію, а також спалювати актиніди з палива LWR. Охолодження рідкого металу (евтектика Pb або Pb-Bi) відбувається при атмосферному за рахунок природної конвекції (принаймні для відведення тепла розпаду) Паливо - металеве або нітридне, з повною переробкою актинідів на регіональних або центральних переробних заводах. (для невеликих мереж або країн, що розвиваються) до модульних установок потужністю 300-400 МВт і найбільших - потужністю 1400 МВт».

За словами компанії Westinghouse, її LFR - це "модульний реактор середнього розміру з пасивною безпекою, що розробляється для зниження початкових капітальних витрат та виробництва гнучкої та конкурентоспроможної за вартістю електроенергії. LFR пропонує новий рівень доступності енергії за рахунок використання інноваційних конструктивних особливостей за рахунок спрощення та компактності установки, а покращена модульність конструкції скорочує терміни будівництва”.

За словами компанії, використання свинцю в якості теплоносія, температура кипіння якого перевищує 1700 ° C, дозволяє працювати при високих температурах при атмосферному тиску без проблем з кипінням теплоносія. Це підвищує термодинамічну ефективність, знижує капітальні витрати та полегшує досягнення внутрішньої безпеки порівняно із системами, що працюють під тиском.

"LFR може виходити за межі вироблення електроенергії базового навантаження, використовуючи систему зберігання теплової енергії для вирівнювання навантаження", - додає компанія.

Високотемпературні можливості LFR дозволяють вирішувати широкий спектр завдань, таких як комбіноване виробництво тепла та електрики, а також опріснення води на внутрішніх ринках.