зелений водень

У звіті МЕА дана оцінка реального розвитку зеленого водню та відзначається історичне глобальне зростання відновлюваних джерел енергії

На думку виконавчого директора Міжнародного енергетичного агентства Фатіха Біроля, "зелений водень відіграватиме лише малу роль у глобальній декарбонізації до 2030 року".

Незважаючи на безліч проектів та "величезний ажіотаж" навколо зеленого водню, дослідження МАЕ виявили "значну невідповідність між галасом і реальністю".

Виступаючи на прес-конференції, присвяченій звіту МЕА про ринок відновлюваних джерел енергії, Біроль сказав: "З усіх проектів, які сьогодні знаходяться на стадії розробки, лише 7% буде введено в експлуатацію до 2030 року".

За його словами, це "розчаруючі новини", оскільки "зелений водень може відіграти дуже важливу роль у вирішенні кліматичної проблеми та диверсифікації енергетичного балансу".

Можливо, це сталося через "повільні темпи реалізації проектів, за якими приймалися інвестиційні рішення, у поєднанні з обмеженим інтересом з боку покупців та високими витратами на виробництво".

Біроль сказав: "Щоб переконати інвесторів, амбітні проекти мають супроводжуватися послідовною політикою підтримки, і ми сподіваємося побачити, як уряди роблять кроки для створення попиту на водень".

Хеймі Бахар, старший аналітик із відновлюваних джерел енергії в МЕА, підтвердив, що в найближчі п'ять років очікується "невелика" кількість потужностей з виробництва зеленого водню, і додав, що "порівняно з минулим роком ми менш оптимістичні [щодо зеленого водню]" .

Проте, за словами Біроля, у світі з'явилося майже на 50 % більше відновлюваних потужностей (майже 510 ГВт), ніж у 2022 році. "Це історичний стрибок, 2023 року багато країн встановили власні рекорди, але є одна країна, яку я мушу виділити - це Китай", - заявив він. "Китай є важливою рушійною силою вражаючого зростання у 2023 році і це чудова новина для всіх".

У 2023 році Китай ввів в експлуатацію стільки ж сонячних фотоелектричних установок, скільки весь світ у 2022 році, тоді як зростання вітроенергетичних потужностей у країні збільшилося на 66% порівняно з попереднім роком.

Європа, США та Бразилія також досягли рекордних показників; в Індії спостерігається різке зростання інвестицій у чисту енергетику завдяки політиці стимулювання.

У глобальному масштабі частку сонячної фотоелектричної та вітроенергетичної галузей довелося 95 % зростання; та МЕА очікує, що до початку 2025 року відновлювані джерела енергії обженуть вугільні потужності та стануть найбільшим джерелом світового виробництва електроенергії.

За словами Біроля, новий звіт "показує, що за нинішньої політики та ринкових умов світові потужності відновлюваних джерел енергії можуть збільшитися у два з половиною рази до 2030 року".

Однак цього недостатньо для досягнення мети, поставленої на COP28 у грудні в Дубаї, - потроїти потужності відновлюваних джерел енергії, "але уряди мають інструменти, необхідні для усунення розриву".

"Сьогодні в більшості країн наземні вітряні та сонячні фотоелектричні установки дешевші, ніж нові електростанції, що працюють на викопному паливі, і дешевші, ніж існуючі електростанції, що працюють на викопному паливі", - сказав Біроль. "Однак ще доведеться подолати великі перешкоди, включаючи "складну глобальну макроекономічну атмосферу".

"Я вважаю, що сьогодні найважливішим завданням для міжнародного співтовариства є швидке збільшення обсягів фінансування та впровадження відновлюваних джерел енергії в більшості країн з економікою, що формується та розвивається, багато з яких залишаються позаду в новій енергетичній економіці. Успіх у досягненні мети потроєння залежатиме від цього ".

У звіті також йдеться, що "2023 року на перший план вийде біопаливо". У найближчі п'ять років 70% світового попиту припадатиме на країни з економіками, що розвиваються, такими як Бразилія та Індія. МЕА очікує, що "у таких важкодоступних секторах, як авіаперевезення, біопаливо замінить дизельне паливо, яке сильно забруднює довкілля".