виробництво сонячних батарей

Відповідно до звіту МЕА "Розвиток виробництва чистих технологій", глобальна індустрія виробництва сонячних елементів та модулів зараз працює приблизно на 50%. У ньому також йдеться, що у 2023 році глобальні інвестиції у нові сонячні виробничі потужності становили 80 мільярдів доларів, що вдвічі більше, ніж у 2022 році.

На частку китайської сонячної промисловості минулого року припало близько 95% світових інвестицій у потужності з виробництва пластин, 96% інвестицій у потужності з виробництва полікремнію та 83% у заводи з виробництва модулів. За даними МЕА, минулого року у світі було розгорнуто близько 440 ГВт із 500 ГВт загальної потужності елементів та модулів.

"Існуючі потужності з виробництва сонячних фотоелектричних модулів та елементів можуть сьогодні досягти рівня, необхідного для задоволення попиту відповідно до сценарію NZE у 2030 році - на шість років раніше запланованого терміну, з невеликим відставанням від попередніх етапів виробництва пластин та полікремнію", - йдеться в звіті. "Різке збільшення пропозиції призвело до зниження цін на модулі, що сприяло ширшому споживчому попиту; проте запаси сонячних фотоелектричних модулів зростають, і є ознаки скорочення та перенесення запланованого розширення потужностей, особливо у Китаї".

За даними агентства, близько 80% світового виробництва фотоелектричних модулів в даний час зосереджено в Китаї, на частку Індії та США припадає по 5%, а на долю Європи – лише 1%.

"Висока географічна концентрація всього ланцюжка постачання сонячних фотоелектричних установок навряд чи істотно зміниться на основі оголошених проектів, при цьому частка Китаю в потужностях з виробництва модулів, елементів і пластин знизиться незначно, а з виробництва полікремнію збільшиться і досягне майже 95% у 2030 році", - Заявило МЕА.

МЕА також представило дані про рівень витрат на виробництво, початкові та експлуатаційні витрати, а також про національні стимули для виробництва. Наприклад, завод із виробництва сонячних модулів потужністю 56 ГВт, що будується компанією JinkoSolar у китайській демонстраційній зоні комплексних реформ Шаньсі, дешевше, ніж середні показники по країні.

"Незважаючи на те, що поточні оцінки не відображають фактичні витрати, за прогнозами, вартість цього об'єкта складе 7,8 мільярда доларів, або 140 доларів за кВт для повного ланцюжка виробництва сонячних фотоелектричних модулів, порівняно із середнім показником по країні 185 доларів за кВт для Китаю", - йдеться у повідомленні МЕА.

У звіті також містяться дані про світову вітроенергетику, виробництво електролізерів та теплових насосів.