АЕС "Богуниці"

Уряд Словацької Республіки має намір до жовтня розробити деталі пропозицій щодо будівництва нового атомного енергоблоку на АЕС "Богуниці". Серед потенційних партнерів – Південна Корея, а також США та Франція.

Минулого тижня уряд Словацької Республіки офіційно схвалив плани будівництва нового енергоблоку потужністю 1,2 ГВт поряд із існуючою АЕС "Богуніце". Уряд доручив міністерству економіки розробити деталі плану до кінця жовтня. Засідання уряду та ухвалення рішення відбулися минулої середи, перед тим як на прем'єр-міністра Роберта Фіцо було скоєно замах.

Минулого тижня міністр закордонних справ Словацької Республіки Юрай Бланар перебував з візитом у Південній Кореї та провів переговори зі своїм південнокорейським колегою Чо Те Юлем щодо розширення двосторонньої співпраці до статусу стратегічного партнерства.

Офіційне інформаційне агентство Словацької Республіки TASR повідомило, що Бланар сказав: "Ми також говорили з нашим південнокорейським партнером про використання ядерної енергії, в якій Словаччина та Південна Корея бачать великий потенціал. Республіка Корея має великий досвід у плануванні, будівництві та експлуатації атомних електростанцій, тому ми вітаємо подальші обговорення та консультації з південнокорейською стороною".

Міністр додав, що Південна Корея може стати потенційним партнером у будівництві нового атомного блоку, і також обговорювалися малі модульні реактори, які розглядає Словаччина.

Наразі Словаччина має в своєму розпорядженні п'ять ядерних реакторів - три в Моховці та два в Богуниці, які виробляють половину всієї електроенергії країни, і ще один у Моховці знаходиться на стадії будівництва. Обидві станції експлуатуються компанією Slovenske Elektrarne.

У лютому минулого року компанія Jadrová Energetická Компанія Slovenska (JESS) подала запит до Словацького управління з ядерного регулювання (ÚJD) на отримання дозволу на будівництво нової АЕС поряд з існуючою станцією "Богуніце" в Ясловських Богуницях, невеликому селищі на заході Словацької Республіки. JESS – спільне підприємство словацької державної компанії з утилізації радіоактивних відходів JAVYS (51 %) та чеської компанії ČEZ (49 %) – було створено у грудні 2009 року для будівництва та експлуатації нової атомної електростанції у Богуниці.

JESS відповідає за підготовку проекту "Новий ядерний ресурс" (NJZ) та "в рамках діяльності на етапі попередньої підготовки та відповідно до затвердженого бізнес-плану проекту NJZ на період 2022-2025 років оформила необхідну документацію для подання письмової заяви на отримання дозволу на розміщення ядерної установки. На момент подання заявки на отримання дозволу на розміщення JESS заявила, що планує подати заявку на отримання ліцензії на будівництво заводу наприкінці 2025 року, а початок будівельних робіт заплановано на 2031 рік.

У серпні минулого року JAVYS підписала рамкову угоду про співпрацю з французькою компанією EDF, а минулого місяця - меморандум про взаєморозуміння з американською компанією Westinghouse, обидва з яких стосуються потенційних проектів, що включають великомасштабні блоки та малі модульні реактори. Минулого тижня агентство Associated Press повідомило, що міністр економіки Словацької Республіки Деніза Сакова заявила, що буде проведено тендер на вибір постачальника нового блоку, причому російський Росатом не буде допущений до участі в конкурсі.