АЕС

COP28 у Дубаї поставив за мету потроїти виробництво відновлюваних джерел енергії до 2030 року, а 25 країн взяли на себе неофіційне зобов'язання потроїти свої ядерні потужності до 2050 року.

Кліматичний саміт COP28 2023 року, що відбувся у грудні в Дубаї, завершився закликом сприяти переходу "від викопного палива в енергетичних системах". Дискусія про заміну викопного палива включала два зобов'язання. Одне з них було амбітним, але здійсненним. Інше зобов'язання було "просто бажаним". Перше, підписане 123 країнами, було закріплено у підсумковому документі COP28. Друге було неофіційним та зацікавило лише 25 країн. Одне з них стосувалося відновлюваних джерел енергії та енергоефективності, інше – ядерної енергії. Неважко вгадати, яке зобов'язання відповідало якомусь джерелу енергії.

Вивчення історичних тенденцій допомагають зрозуміти, чому мета потроїти потужності виробництва ядерної енергії до 2050 року недосяжна. Згідно з останнім виданням "Звіту про стан світової атомної промисловості (WNISR2023)", станом на липень 2023 року потужність всіх атомних станцій у світі становить 365 ГВт.
Якщо до середини століття через 27 років цей показник потроїться, то глобальна ядерна потужність складе майже 1,1 ТВт.

Двадцять сім років тому, 1996 року, у світі було 344 ГВт ядерних генеруючих потужностей. З того часу, якщо підрахувати потужність нових ядерних реакторів та відняти потужність старих зупинених реакторів, світовий ядерний парк збільшувався в середньому на 800 МВт на рік. За таких темпів у 2050 році ядерна потужність становитиме лише 386 ГВт, якщо припустити, що буде збудовано велику кількість реакторів для заміни старіючого ядерного парку більшості країн. Іншими словами, ймовірна ядерна потужність у 2050 році може становити лише малу частину від тієї, яка "бажана" за обіцянкою на COP28.

Падіння частки.

Слід зазначити і другу тенденцію. За даними WNISR2023, з 1996 року частка світової електроенергії, виробленої ядерними реакторами, знизилася з 17,5% до 9,2%. Це різко контрастує з відповідними тенденціями для відновлюваних джерел енергії, особливо сонячної та вітряної. Відповідно до "Статистичного огляду світової енергетики за 2023 рік", опублікованому Інститутом енергетики, у період з 1996 по 2023 рік частка світової електроенергії, що виробляється сучасними відновлюваними видами енергії, зросла з 1,2% до 14,4%. Фактичне збільшення кількості енергії, що виробляється відновлюваними джерелами, ще значно, оскільки загальний обсяг енергії, що проходить через світові електромережі, за цей період збільшився більш ніж у два рази.

Феноменальне зростання відновлюваних джерел підживлюється ще більш вражаючим зниженням вартості виробництва енергії сонця та вітру. Відповідно до звіту "2023 Levelized Cost of Energy+", опублікованому компанією Lazard, у період з 2009 по 2023 роки. вартість виробництва електроенергії на фотоелектричних станціях та берегових вітряних електростанціях у США знизилася на 83% та 63% відповідно. За цей період вартість атомної електроенергії зросла на 47 %.

Для нещодавно побудованих реакторів кожен гігават генеруючої потужності коштує близько 15 мільярдів доларів, тобто для будівництва 730 ГВт, необхідних для потроювання поточної потужності, потрібно близько 11 трильйонів доларів. Витрати будуть ще більшими, якщо взяти до уваги необхідність заміни деяких старих реакторів, зупинених за цей же період.

Прихильники атомної енергетики, швидше за все, не погодяться з цими цифрами і стверджуватимуть, що будівництво великої кількості реакторів знижує вартість одного гігавата потужності завдяки накопиченому досвіду. Навпаки, вартість будівництва атомних станцій, зазвичай, зростає зі збільшенням їхньої кількості. У США та Франції, країнах з історично найбільшими атомними парками та достовірними статистичними даними про витрати на їх будівництво, останні реактори Vogtle-3 та Vogtle-4 в американському штаті Джорджія та Flamanville-3 у Нормандії є найдорожчими з побудованих у цих країнах .

Деякі прихильники атомної енергетики стверджують, що цю картину змінять малі модульні реактори (SMR). Однак будівництво реактора, що виробляє втричі більше енергії, ніж ММР, не вимагає втричі більше бетону або втричі більше за робочі. В результаті будівництво та експлуатація ММР буде дорожчим, ніж будівництво великих реакторів на кожен мегават генеруючої потужності. Отже вартість електроенергії, що генерується ММР, буде вищою, ніж електроенергії, яку виробляють більші реактори. Наприклад, ММР, побудовані США до 1975 року, виявилися фінансово неконкурентоспроможними і були закриті раніше.

NuScale

При розробці реактора NuScale, який планувалося побудувати в штаті Юта, США, з'ясувалося, що вартість одиниці потужності, що генерує, буде занадто високою. Цей занедбаний проект, який компанія NuScale мала розробити для комунального підприємства Utah Associated Municipal Power Systems, передбачав будівництво шести реакторів ММР загальною потужністю 462 МВт за неймовірні 9,3 мільярда доларів. За такої ціни будівництво гігавата ядерної потужності коштуватиме не 15, а 20 мільярдів доларів.

Вартість, швидше за все, була б ще вищою, якби проект було реалізовано. Історично вартість ядерних реакторів постійно перевищує початковий кошторис. В одній із статей за 2014 рік, опублікованій у науковому журналі "Енергія", йдеться, що "зі 180 проектів будівництва 175 ядерних об'єктів зіткнулися зі збільшенням вартості та затримками". Автори дослідження виявили, що зростання витрат у середньому склало 117%, а будівництво в середньому зайняло на 64% більше часу, ніж планувалося. Вартість проекту Vogtle зросла з 14 мільярдів доларів на момент початку будівництва двох реакторів AP1000 - за даними агентства новин CNN Money - до більш ніж 35 мільярдів доларів.