АЕС вітрогенератори - ілюстрація

Перший квартал цього року характеризується рекордним виробленням електроенергії з відновлюваних джерел, падінням видобутку викопного палива та зниженням цін на газ. Проте загальний спад попиту на електроенергію після пандемії COVID-19 продовжується.

Такими є основні висновки нового звіту про європейський ринок електроенергії, підготовлений аналітиком енергетичних даних Montel EnAppSys.

Згідно з звітом, за перші три місяці цього року попит становив 800,1 ТВт-год, що на 5,2 % нижче, ніж за аналогічний період 2022 року, і на 6,3 % нижче, ніж у першому кварталі 2021 року. Це свідчить про довгострокову тенденцію зниження попиту, яка розпочалася в період COVID-19 на початку 2020 року і продовжується у міру розвитку світової енергетичної кризи.

Однак, незважаючи на цю тенденцію, у Північній Європі з'явилися ознаки зростання: у Данії, Фінляндії, Норвегії та Швеції попит зріс на 9%, 11%, 7% і 8% порівняно з 1 кварталом 2023 року відповідно, що пояснюється електрифікацією опалення, що триває. і транспорту, а також більш холодною зимою.

Виробництво електроенергії із відновлюваних джерел у Європі.

Виробництво електроенергії з відновлюваних джерел досягло рекордного рівня в 375,9 ТВт-год, перевищивши попередній рекорд в 358,4 ТВт-год в попередньому кварталі, в основному завдяки збільшенню вироблення електроенергії на гідроелектростанціях з 126,4 ТВт-2 в 4 кварталі до 136,6 ТВт-год у 1 кварталі 2024 року. Найбільше зростання припало на Францію та Норвегію, де гідрогенерація зросла на 3,5 ТВт-год та 2,1 ТВт-год відповідно.

За перші три місяці поточного року обсяг вироблення вітроенергетики в Європі склав 175,6 ТВт-год, що дещо нижче за показник попереднього кварталу (177,4 ТВт-год), але є другим рекордним показником вітрогенерації.

Низький попит і високе вироблення відновлюваної енергії призвели до падіння вироблення електроенергії на викопному паливі. Найбільше зниження відбулося у секторі вугілля/лігніту, яке впало до 84,8 ТВт-год з 94,1 ТВт-год у попередньому кварталі. Найбільш суттєве зниження відбулося в Німеччині: порівняно з попереднім кварталом виробництво вугілля/лігніту скоротилося на 2,4 ТВт-год та на 1,5 ТВт-год відповідно. У Польщі також спостерігалося зниження споживання вугілля/лігніту на 1,9 ТВт-год порівняно з попереднім кварталом. У першому кварталі 2024 року ціни на газ неухильно знижувалися: у січні та лютому середня ціна опускалася до 23 євро/МВт-год, однак у березні ціни відновилися та становили в середньому 27 євро/МВт-год.

Жан-Поль Харреман, директор Montel EnAppSys, сказав: "Незважаючи на зниження цін на електроенергію та газ порівняно з піковими значеннями третього кварталу 2022 року, попит, як і раніше, нижчий порівняно з періодами до COVID і до енергетичної кризи. Особливо тепла за історичними У деяких частинах Європи та низький промисловий попит сприяли збереженню цієї тенденції.

"Різке зростання вироблення електроенергії з відновлюваних джерел у першому кварталі було зумовлене головним чином збільшенням гідроелектроенергії. Однією з можливих причин високого рівня гідрогенерації стали історично теплі температури у Франції, які, ймовірно, викликали танення снігів, що дозволило максимально заповнити водосховища.

"Враховуючи пору року, вироблення сонячної енергії склало невелику частину від загального обсягу відновлюваної генерації (36,5 ТВт-год). Однак, хоча ця цифра нижча порівняно з гідро- та вітроенергетикою, це найвищий показник вироблення сонячної енергії в 1 кварталі, і, отже, рекорди сонячної генерації, швидше за все, будуть вищими у другому та третьому кварталах, коли погода буде більш сприятливою.

"Падіння цін на газ, що триває з 2022 року, призвело до того, що перехід з вугілля на газ продовжився і в першому кварталі цього року, а короткострокові граничні витрати газових генераторів впали нижче, ніж у вугільних установок. У результаті газові активи частіше використовуються замість вугільних. Ця тенденція найбільш яскраво виявилася в Німеччині; порівняно з 1 кварталом 2023 року, тут відбулося збільшення газової генерації на 1,8 ТВт-год, тоді як вироблення вугілля та бурого вугілля знизилося на 7,4 ТВт-год”.

Звіт показує, що у першому кварталі 2024 року на відновлювані джерела енергії (біомаса, гідроенергія, вітер, сонце та відходи) припадало більше половини (50,1%) загального обсягу вироблення електроенергії в Європі. Решту склали атомна енергетика (23,4%), газ (14,7%), вугілля/лігніт (11,3%), нафта (0,4%) та торф (0,1%).