Досягнуто угоди щодо реформи ринку електроенергії в ЄС

Європейська рада та парламент досягли попередньої угоди про реформу ринку електроенергії у Європейському союзі. Тепер угода має бути схвалена та офіційно прийнята обома установами.

Європейська рада заявила, що реформа спрямована на те, щоб "зробити ціни на електроенергію менш залежними від волатильних цін на викопне паливо, захистити споживачів від стрибків цін, прискорити впровадження відновлюваних джерел енергії та покращити захист споживачів". Ця пропозиція є частиною ширшої реформи структури ринку електроенергії Європейського союзу (ЄС), яка також включає регулювання, спрямоване на покращення захисту ЄС від маніпулювання ринком шляхом покращення моніторингу та прозорості.

14 березня Європейська комісія ухвалила пропозиції щодо реформування структури ринку електроенергії в ЄС. Проте, розбіжності між Францією та Німеччиною щодо ролі атомної енергетики у зміні клімату обговорюються вже кілька місяців.

У жовтні Європейська рада досягла угоди щодо внесення змін до структури ринку електроенергії ЄС, погодившись включити до реформи існуючі атомні станції.

Серед узгоджених заходів обидва законодавчі органи погодилися укласти двосторонні контракти на різницю (CfD) або запровадити еквівалентні схеми з такими ж наслідками, як і модель, яка використовується за участю державного фінансування у формі схем прямої цінової підтримки у довгострокових контрактах.

Двосторонні CfD будуть застосовуватися до інвестицій у нові генеруючі потужності, що базуються на енергії вітру, сонця, геотермальної енергії, гідроенергії без водосховища та ядерної енергії.

"Правила двосторонніх CfD будуть застосовуватися лише через три роки після набрання чинності постановою, щоб зберегти правову визначеність для поточних проектів", - заявили у Раді.

"Ця угода - чудова новина, оскільки вона допоможе ще більше знизити залежність ЄС від російського газу та стимулювати використання енергії без викопного палива для скорочення викидів парникових газів", - сказала Тереза Рібера, третій заступник голови уряду Іспанії та міністр з питань екологічного переходу та демографічного виклику. "Завдяки цій угоді ми зможемо стабілізувати довгострокові ринки, прискорити впровадження відновлюваних і не викопних джерел енергії, запропонувати більш доступну електрику громадянам ЄС та підвищити конкурентоспроможність промисловості".