АЕС Франція

Рада міністрів Франції схвалила законопроект, покликаний упорядкувати адміністративні та бюрократичні процеси, необхідні для будівництва нових атомних електростанцій біля існуючих майданчиків або на їхній території.

Згідно з офіційним звітом засідання кабінету міністрів, «мета законопроекту - з одного боку відповісти на кліматичну кризу, яка загрожує всій нашій екосистемі, нашому суспільству та майбутнім поколінням; а, з іншого боку, забезпечити безпеку енергопостачання у зв'язку з російською військовою агресією в Україні». Ядерна енергія на сьогоднішній день є одним із тих джерел енергії, які безпечні для клімату та здатні підтримати енергетичну незалежність.

Законопроект «спрямований на створення основи для прискорення адміністративних процедур, пов'язаних з реалізацією майбутніх проектів щодо будівництва нових ядерних реакторів у Франції, і, таким чином, на скорочення термінів реалізації цих проектів за умови, що вони будуть розташовані в безпосередній близькості або в межах периметру існуючих ядерних майданчиків».

У тексті також йдеться, що мета законопроекту «не визначити місце ядерної енергії в майбутньому енергобалансі країни, оскільки консультації з цього питання було розпочато лише два тижні тому; та не змінити існуючі вимоги щодо видачі дозволів на екологічну чи ядерну безпеку». Він спрямований на те, щоб «швидше привести у відповідність місцеві документи щодо планування», а також щоб «деякі процеси могли відбуватися паралельно». У законопроекті пропонуються заходи щодо забезпечення можливості отримання необхідної землі для проектів реакторів, які визнані корисними для суспільства.

Як приклад наводиться план будівництва двох реакторів EPR2 у Пенлі на півночі Франції, оскільки, як зазначається в документі, «даний законопроект дозволяє будівництво нового ядерного реактора на морі за умови, що його буде побудовано в безпосередній близькості або всередині периметру існуючого ядерного реактора».

На питання про те, скільки часу може бути заощаджено для реалізації нових ядерних проектів у результаті ухвалення законопроекту, який буде представлено на Національній асамблеї на початку року, представник уряду Олів'є Веран відповів, що треба думати «з погляду років».

Перед атомної енергетики у Франції сьогодні припадає майже 75% виробництва електроенергії. У 2014 році уряд колишнього президента Франції Франсуа Олланда заявив, що «ядерні потужності будуть обмежені на нинішньому рівні 63,2 ГВт і до 2025 року становитимуть 50% загального обсягу виробництва у Франції». Прийнятий у серпні 2015 року Закон Франції «Енергетичний перехід для «зеленого» зростання» не передбачав зупинення енергетичних реакторів, що діють, але EDF довелося б закрити старі реактори, щоб ввести в експлуатацію нові. Проте, згідно із законопроектом про енергетику та клімат, представленим у травні 2019 року, Франція відкладе заплановане зниження частки атомної енергії у структурі енергобалансу до 50% з нинішньої мети 2025 року до 2035 року.

У лютому президент Франції Еммануель Макрон оголосив, що "прийшов час для ядерного відродження Франції", заявивши, що "експлуатація всіх існуючих реакторів має бути продовжена без шкоди для безпеки", і оприлюднив запропоновану програму будівництва шести нових реакторів EPR2 з можливістю подальшого будівництва ще восьми реакторів EPR2