АЕС Козлодуй

Національні збори Болгарії проголосували 156 голосами проти 47 за те, щоб закликати Раду міністрів забезпечити ліцензування та укладання контракту на постачання неросійського ядерного палива до 2024 року.

Пропозиція була внесена головою Комісії з енергетики Деляном Добрєвим. Це рішення відповідає директивам Європейського союзу з диверсифікації постачання енергоресурсів та прийнято після початку російської військової агресії в Україні.

Пропозиція містить заклик до уряду підтримати Агентство з ядерного регулювання країни в оцінці та ліцензуванні постачальників альтернативного палива.

Міністр енергетики Россен Христов згодом заявив журналістам, що «було вирішено створити спеціальний підрозділ з ядерних компетенцій, який укласти контракт з експертами, включаючи міжнародних експертів високого рівня, для проведення процесу консультацій та ранжування заявок, які, як очікується, будуть зроблені принаймні , двома компаніями».

Він також повідомив, що процес ліцензування ядерного палива здійснюватиметься незалежним органом, і «не здійснюватиметься жодних втручань, щоб прискорити його чи якось порушити правила».

Козлодуй – велика АЕС на північному заході Болгарії на річці Дунай, яка виробляє близько 34% електроенергії в країні. В даний час на станції працює два блоки ВВЕР-1000 російської розробки.

Усі послуги з початкового паливного циклу в Болгарії було надано російською компанією ТВЕЛ через компанію «Техснабэкспорт» («Тенекс»). У рамках програми з диверсифікації постачання ядерного палива в лютому 2021 року АЕС Козлодуй підписала угоду з компанією Westinghouse щодо ліцензування палива ВВЕР-1000 компанії Westinghouse для АЕС Козлодуй. Паливо ВВЕР-1000 компанії Westinghouse вже широко використовується в українському парку ВВЕР-1000. У квітні цього року Framatome запустила компанію Framatome Bulgaria для підтримки трирічного контракту на надання послуг між компанією та АЕС Козлодуй.