Різке похолодання збільшило попит на електроенергію на ринках Європи в останній тиждень листопада, порівняно з попереднім тижнем, за даними Aleasoft Energy Forecasting.

Виробництво сонячної енергії в Європі
Виробництво сонячної енергії в Європі [ГВтч]

Виробництво фотоелектричної, сонячної та вітряної енергії.

На основних європейських ринках електроенергії з 27 листопада зареєстровано зниження виробництва сонячної енергії, порівняно з попереднім тижнем. Найбільше зниження зафіксовано на ринку Німеччини – 59%, за ним йдуть Іспанія – 45%, Португалія – 44%, Франція – 27% та Італія – 19%.

Очікується, що першого тижня грудня виробництво сонячної енергії відновиться в Іспанії, тоді як в Італії та Німеччині генерація продовжить знижуватися.

Щодо виробництва вітряної енергії, то на ринках Італії, Іспанії та Португалії на тижні з 27 листопада було зафіксовано зростання виробництва порівняно з тижнем з 20 листопада. У Італії зростання становив 32 %, Іспанії - 7,7 %, а Португалії - 3,0 %. На німецькому ринку виробництво вітряної енергії знизилося на 54%, а у Франції – на 19%.

Прогнози з виробництва вітряної енергії вказують на збільшення виробництва вітряної енергії на більшості ринків – за винятком Італії – з 4 грудня.

Споживання електроенергії.

Останній тиждень листопада попит на електроенергію зріс на всіх основних європейських ринках порівняно з попереднім тижнем. У Великій Британії зареєстровано зростання на 15%, а у Франції - на 14%. Найменше зростання - 2,3% - у Португалії. На решті ринків коливання попиту склали від 2,6 % в Італії до 8,5 % у Нідерландах.

Виробництво сонячної енергії в Європі щогодини 27.11.2023 - 03.12.2023
Виробництво сонячної енергії в Європі щогодини 27.11.2023 - 03.12.2023 [МВтч]

Падіння середніх температур спричинило зростання попиту. На ринках Німеччини, Франції, Великобританії, Бельгії та Нідерландів середня температура на тижні 27 листопада впала більш ніж на 3 ° C порівняно з попереднім тижнем. Найбільше зниження зафіксовано на ринку Нідерландів – 5,9°С. На ринках, розташованих на півдні Європи, коливання були меншими. Середня температура в Італії знизилася на 0,5 °C, тоді як в Іспанії температура збільшилася на 0,1 °C, а в Португалії - на 0,4 °C.

Згідно з прогнозами споживання електроенергії в перший тиждень грудня попит на електроенергію в Німеччині, Великій Британії та Нідерландах продовжить зростати. Іспанія відзначає День іспанської Конституції 6 грудня, а Іспанія, Португалія та Італія святкують Непорочне зачаття 8 грудня. Свята сприятимуть падінню попиту на цих ринках, проте після вихідних попит у Португалії відновиться і, як очікується, перевищить показники тижня з 27 листопада. У Франції та Бельгії попит впаде.

Європейський ринок електроенергії.

Європейські ринки електроенергії [євро/МВтч]
Європейські ринки електроенергії [євро/МВтч]

Добові ціни на більшості основних європейських ринків електроенергії зросли з 27 листопада. Найвищі ціни було зафіксовано у четвер, 30 листопада. Хоча з початку тижня на іберійському ринку спостерігалася тенденція до їх зниження, в середньому вони були вищими, ніж попереднього тижня. В результаті середні тижневі показники всіх ринків електроенергії виявилися вищими, ніж попереднього тижня. На ринку EPEX SPOT у Німеччині відзначено найбільше підвищення цін – 37%, тоді як на італійському ринку IPEX було найменше підвищення – 1,8%. На інших аналізованих ринках ціни зросли від 26% на ринку N2EX у Великій Британії до 35% на ринку MIBEL в Іспанії та Португалії.

Останній тиждень листопада середні щотижневі ціни на більшості аналізованих європейських ринків електроенергії перевищували €130/МВт-год. Виняток склали ринок MIBEL Португалії та Іспанії, де середня ціна склала €93,94/МВт-год та €94,04/МВт-год відповідно; та ринок Nord Pool скандинавських країн, де середня ціна склала €102,27/МВт-год. На британському ринку було зафіксовано найвищий середній показник - €139,03/МВт-год. Ціни варіювалися від €131,82/МВт-год на ринку Німеччини до €134,04/МВт-год на ринку Італії.

У четвер, 30 листопада, з 17:00 до 18:00 на ринках Німеччини, Бельгії, Франції та Нідерландів були зареєстровані погодинні ціни вище €260/МВт-год. Найвищі ціни були зафіксовані в Німеччині та Нідерландах – €261,00/МВт-год. Ціна на французькому ринку, €260,95/МВт-год, стала найвищою з кінця серпня на цьому ринку. У понеділок, 4 грудня, з 8:00 до 9:00 на скандинавському ринку було зареєстровано ціну €199,93/МВт-год, найвищу з грудня 2022 року.

Протягом тижня з 27 листопада загальне зростання попиту на електроенергію та падіння виробництва сонячної енергії вплинули на європейські ринки. Крім того, виробництво вітряної енергії знизилося на деяких ринках, таких як Німеччина та Франція.

Прогнози вказують на те, що першого тижня грудня ціни на європейських ринках електроенергії можуть знизитися. Цьому може сприяти збільшення виробництва енергії вітру більшості аналізованих ринків.